تبلیغات
هرچی که بخواهی - ذخیره فایلهای صوتی و تصویری Stream
هرچی که بخواهی
بدو بیا مقاله کامپیوتری

در مورد ذخیره فایلهایی که بصورت Stream در اینترنت منتشر می‌شوند مطالب زیادی بصورت پراکنده در وبلاگها و سایتها گفته شده؛ بنابراین خیلی خلاصه در مورد تکنیک‌های ضبط این نوع فایلها توضیح میدم:

فایلهای صوتی و تصویری Stream فایلهایی هستند که تنها بصورت آنلاین امکان دیدن و شنیدن‌شان وجود دارد، یعنی با روشهای معمولی امکان ذخیره کردن آنها وجود ندارد. انواع مختلفی از این نوع فایلها وجود دارند که معروفترین‌شان فایلهای ram,ra مختص برنامه RealPlayer می‌باشند و همچنین فایلهایی asx, wmv, wma برای Windows Media. این نوع فایلها تحت پروتکلهای HTTP و MMS و RTSP بصورت زنده روی سیستم بارگذاری می‌شوند. برای ذخیره این فایلهای صوتی و تصویری سه راه کلی وجود دارد:

اولین راه و ساده‌ترین راه استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص اینکار است؛ لیست کاملی از این برنامه‌ها را در اینجا ببینید. یکی از بهترین‌ها، نرم‌افزار Replay Video Suite می‌باشد که توانایی ذخیره فایلهای rm,ram,wmv,wma,asx,… را دارد.( حجم ۳.۵ مگابایت)

دومین راه بدین صورت است که شما آدرس دقیق فایل صوتی یا تصویری Stream را شناسایی کنید و بعد با استفاده از برنامه FlashGet (که پروتکلهای MMS و RTSP را علاوه بر HTTP ساپورت میکند) آنها را دانلود کنید.
برای شناسایی آدرس فایلهای ra,ram روی لینک آنها راست کلیک کرده و با گزینه Save Target As فایل ra یا ram را با حجم تقریبی ۱ کیلو‌بایت دانلود کنید، سپس فایل مورد نظر را با Notepad باز کرده و آدرس فایل Stream اصلی که معمولاً با RTSP شروع میشود را به برنامه FlashGet بدهید؛ کار تمام است.
برای سایر انواع فایلها با جستجو در سورس کد صفحات وب براحتی می‌توانید آدرس‌ آنها را بدست بیاورید.

سومین روش استفاده از برنامه‌هایی است که توانایی Capture کردن دسکتاپ را همراه با صوت و تصویر دارند. برای اینکار شما باید یکبار بطور کامل فایل صوتی یا تصویری را بصورت آنلاین اجرا کنید.

یک نکته‌ مهم اینکه بعضی از سایتها فایلهای Stream خودشان را با Digital Rights Management یا همان DRM پخش میکنند که تنها با روش سوم میشود آنها را ضبط کرد.

نوشته شده در تاريخ شنبه 19 اردیبهشت 1388 توسط ارش نوری
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

صفحات جانبي

آمار سايت