تبلیغات
هرچی که بخواهی - برنامه نویسی وب - JavaScript ( جاوا اسکریپت )
هرچی که بخواهی
بدو بیا مقاله کامپیوتری

  در اولین روزهای تاسیس مجمع           جهانی وب (World Wide Web) دستورات HTML بسیار ساده و آسان بود، بطوریکه فراگیری فرامین مورد نیاز بیشتر از چند روز طول نمیکشید ولی هنگامی که Web، شروع به پیشرفت نمود، طراحان خواستار کنترل بیشتری شده و در نتیجه مجموعه دستورات مورد نیاز تهیه گردید.

سپس از آنجاییکه صفحات وب، بهتر است به صورت دینامیک و متحرک باشند، طراحان نیز خواستار ارتباط بین بینندگان سایت و صاحبان آن شدند، در نتیجه استفاده از دستورات HTML به تنهایی نیاز آنها را برطرف نکرد و سپس شرکت Netscape برای ایجاد و کنترل ارتباط بین صاحبان سایت و بینندگان آن در صفحات Web از JavaScript کمک گرفت

مفهوم JavaScript

JavaScript دقیقا یک زبان برنامه نویسی می باشد که به وسیله آن می توان بین کاربر و سایت ارتباط برقرار نمود. توجه داشته باشید که استفاده از JavaScript در صفحات Web نیازی به نوشتن اسکریپتها نداشته و می توانید اسکریپتهای موجود در شبکه اینترنت را کپی و در مکان مورد نظر با ایجاد تغییرات مورد نیاز استفاده کنید، اما در صورتیکه یک برنامه نویس باشید با استفاده از این سایت خواهید توانست اسکریپتهای مورد نظرتان را بنویسید.

 

قابلیت JavaScript

به وسیله جاوا اسکریپت می توان قابلیتهای بی شماری از قبیل ایجاد ارتباط بین کاربر و سایت به صفحه Web اضافه نمود. مثلا سایتهایی را مشاهده نمودید که با قرار گرفتن نشانگر موس بر روی دکمه مورد نظر بصورتی متفاوت (برجسته، تغییر محتویات درون دکمه) نمایش داده می شود، این عمل توسط JavaScript انجام شده و به این تکنیک rollover گفته می شود.

به وسیله rollover می توان حالتی ایجاد نمود تا اطلاعات وارد شده توسط کاربر درون فرمها بطور صحیح باشند و در نتیجه در زمان و هزینه مربوط بتوان صرفه جویی نمود. می توان محاسبات لازم و مورد نیاز عددی را بدین وسیله در دستگاه کاربر و بدون نیاز به هیچ گونه فرایندی در serverها انجام داد تفاوت بین برنامهای server-side و client-side بدین گونه است که در برنامه server-side برنامه توسط CGI در خود serverها اجرا می شود مانند: برنامه ASP ولی در برنامه های client-side برنامه در دستگاه کاربر اجرا خواهد شد.

از دیگر فرمت ها و قابلیتهای JavaScript می توان، صفحات HTML را بر اساس عمل کاریر نمایش داد. فرض کنید که یک سایت آژانس مسافرتی را باز کرده و مقصد خود را هاوایی انتخاب کنید، بوسیله اسکریپت می توان آخرین اطلاعات مسافرتی مورد نیاز برای هاوایی را در صفحه ای جدید مشاهده نمایید.

به وسیله این برنامه می توان بر browser کنترل انجام داد و پنجره های جدیدی را باز نمود، جعبه های پیغام را به کاربر اعلام نمود و بر روی قسمت status bar پنجره browser پیغام مخصوصی را نمایش داد.

همچنین بخاطر وجود قابلیتهای ویژه ای که در این نوع برنامه نویسی وجود دارد می توان ساعت، تقویم و هر برنامه زمانی دیگری نیز تهیه کرد.

 

JavaScript یک برنامه Java نیست

برخلاف شباهت اسمی موجود برنامه Java و JavaScript، هیچگونه شباهتی بین این دو برنامه وجود ندارد Java یک زبان برنامه نویسی بسیار کامل پیشرفته ای است که توسط شرکت sun microsystem تهیه شده و با استفاده از آن که نسل بعدی برنامه های c و ++c می باشد، می توان تمامی برنامه مورد نیاز را نوشته و در ضمن قطعات الکترونیکی استفاده کننده را نیز کنترل نمود. از خاصیتهای دیگر Java اجرای برنامه نوشته شده توسط آن در تمامی مکانها با هرگونه سیستم عامل از قبیل Windows، Unix، Mac os می باشد.

اساس Java در برنامه های client-side برای ایجاد appletها می باشد، این برنامه های کوچک توسط شبکه اینترنت دریافت شده و درون خود browserها اجرا می شوند بطوریکه بعلت وجود قابلیت همه گیر Java، این برنامه در تمامی browserهایی که قابلیت اجرای Java را دارند، کار می کنند.

می توانید با استفاده از تگ <APPLET> در سند HTML فرامین Java را بکار بگیرید و سپس هنگامی که browser تگ <APPLET> را مشاهده کرد، applet مورد نظر از server وارد دستگاه شده و در جای تعبیه شده درون سند HTML اجرا می شود.

 

اندکی در مورد تاریخچه JavaScript

در صورتیکه JavaScript با نام Java تناسبی ندارد، پس چرا در نام خود شباهت دارند؟ پاسخ به این سئوال را در استفاده از معروفیت نام موجود در بازار خواهید یافت. بعد از اضافه نمودن قابلیتهای اسکریپت نویسی Netscape که اساسا زبان برنامه نویسی Livescript نامیده شده در همین موقع زبان gava معروفیت خاصی پیدا کرد و شرکت Netscape بعنوان اولین شرکت از آن در browserهای خود استفاده کرد و نام آن را به JavaScript تغییر داد.این زبان برنامه نویسی گسترش چشمگیری بدنبال داشت.

زبان ترکیبی

زبان JavaScript یک زبان برنامه نویسی "شی گرا" می باشد. در این قسمت مفهوم شی گرایی یک برنامه را با توجه به مفاهیم object مشخصات و اعمال، آنها را توضیح میدهیم.

Object   

در دنیای حقیقی اشیاء مانند کامپیوتر، دوچرخه و ... می باشند، در زبان JavaScript اشیاء درون browserها بوده و عبارتند از پنجره ها و فرم ها.

Properties   

اشیاء (object) خود دارای مشخصه هایی می باشد مثلا گربه دارای پوست می باشد، کامپیوتر، کیبورد داشته و دوچرخه دارای چرخ است! در دنیای JavaScript پنجره دارای تیتر و فرمها دارای check box می باشند.

تغییر مشخصه یک شی می تواند آن را تغییر دهد، بطوریکه می توان همان مشخصه را در اشیای کاملا متفاوتی بکار برد.

فرض کنید که دارای مشخصه ای بنام empty هستید، پس بنابرآنچه گفته شد این مشخصه (خالی بودن) را می توانید هم برای شکم گربه و هم برای کاسه گربه بکار ببرید!

Methods

کاری که اشیاء می توانند انجام دهند، Methods نامیده می شود، که مثلا خرخر گربه، خرابی کامپیوتر، و چرخش دوچرخه را می توان عنوان نمود. اشیاء زبان JavaScript نیز دارای methodsهایی می باشد مثلا عمل کلیک برای دکمه ، بازکردن پنجره و انتخاب متن مورد نظر را بدنبال دارد. همانطور که توجه می کنید پرانتزها نمایانگر وجود method می باشند.

کنترل وقایع (handling events)

events عملیاتی بوده که کاربر در هنگام مشاهده صحنه طراحی شده انجام می دهد.

پذیرش (Submitting) یک فرم و تغییر مکان نشانگر ماوس بر روی یک تصویر، دو نمونه از حالات و وقایع اتفاق افتاده می باشند.

توسط دستورات بنام event handlers، این برنامه وقایع مورد نظر را کنترل می کند. متداولترین کنترل کننده های وقایع در جدول زیر آورده شده اند :

Event   

onAbort

 

کاربر با اشیاء کاری ندارد.

onBlur

 

کابر شی را تغییر می دهد.

OnError

 

اسکریپت با اشتباه مواجه می شود.

oncHange

 

کاربر برروی شی کلیک می کند.

onFocuse

 

کاربر یک شی را فعال می کند.

onLoad

 

بارگزاری شی اتمام می شود.

onMouseover

 

نشانگر ماوس بر روی شی می رود.

onMouseout

 

نشانگر ماوس از روی شی کنار می رود.

onSubmit

 

کاربر یک فرم را پذیرش می کند.

onUnload

 

کاربر به پنجره کاری ندارد.

onSelect

 

کاربر محتویات شی را انتخاب می کند.

 


نکات مورد توجه   

زبان JavaScript به حروف بزرگ و کوچک حساس می باشد.

نام متغیرها با اعداد شروع نمی شود. و در آنها فضای خالی یا نقطه گذاری وجود ندارد. همچنین نباید اسمی مشابه با کلمات از قبل رزرو شده و مخصوص JavaScript استفاده کرد.

عملگردها   

عملگرده، علاماتی بوده که برای کار با متغییرها استفاده می شوند. مطمئنا با عملگرهای ساده ریاضی مثل جمع، تفریق آشنا هستید. برای اطلاع بیشتر به دیگر عملگرها به جدول زیر توجه کنید.

X+Y (عددی)

        

دو عدد X و Y را با یکدیگر جمع می کند.

X+Y (حرفی)

 

عبارت داخلی Y و X را در کنار هم قرار می دهد.

X-Y

 

 Y را از X کم می کند.

X*Y

 

 Y و X را هم ضرب می کند.

X/Y

 

 X را بر Y تقسیم می کند.

X%Y

 

خارج قسمت X بر Y را نشان می دهد.

X++ ، ++X

 

به X یک عدد اضافه می کند. (X=X+1)

X-- ، --X

 

از X یک عدد کم می کند. (X=X-1)

X-

 

علامت X را عوض میکند.

 

نکات مورد توجه   

هر چند دو عملگر X++ ، ++X به مقدار X یک واحد اضافه می کنند، اما در اصل دو عملگر متفاوت از یکدیگر می باشند. به عنوان مثال اگر X=5 باشد و ++Y=X باشد در نتیجه Y=5 و X=6 می شود ولی در عبارت Y=++X مجهولهای X و Y هر دو دارای مقدار 6 خواهد بود.

معادله ها   

X=Y

        

مقدار X برابر Y قرار داده می شود.

X+=Y

 

مانند معادله X=X+Y است.

X-=Y

 

مانند معادله X=X-Y است.

X*=Y

 

مانند معادله X=X*Y است.

X/=Y

 

مانند معادله X=X/Y است.

X%=Y

 

مانند معادله X=X%Y است.

   

نامعادله ها   

X==Y

        

در صورتیکه  X،Y  مساوی باشند مفهوم،  true را بر می گرداند.

X!=Y

 

در صورتیکه X، Y نامساوی باشند مفهوم، true  را بر می گرداند.

X>Y

 

در صورتیکه X از Y بزرگتر باشد مفهوم، true  را بر می گرداند.

X>=Y

 

در صورتیکه X از Y بزرگتر یا برابر باشد مفهوم،  true را بر می گرداند.

X<Y

 

در صورتیکه Y از X بزرگتر باشد مفهوم،  true را بر می گرداند.

X<=Y

 

در صورتیکه Y از X بزرگتر یا برابر باشد مفهوم،  true را بر می گرداند.

X&&Y

 

در صورتیکه هم X و هم Y صحیح باشد مفهوم،  true را بر می گرداند.

X\\Y

 

در صورتیکه یا X یا Y صحیح باشند مفهوم، true  را بر می گرداند.

X!

 

در صورتیکه مقدار X غیر صحیح باشد مفهوم، true  را بر می گرداند.


نوشته شده در تاريخ دوشنبه 21 اردیبهشت 1388 توسط ارش نوری
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

صفحات جانبي

آمار سايت