تبلیغات
هرچی که بخواهی - مروری بر اینترنت اکسپلورر 7 نسخه ی بتا 2
هرچی که بخواهی
بدو بیا مقاله کامپیوتریدر ژانویه سال جاری مایکروسافت اولین نسخه ی عمومی از اینترنت اکسپلورر 7 بتا 2 را منتشر نمود، نسخه یی که نمایشگر و معرف نسل بعدی نرم افزار مروگر وب این کمپانی بود. در ماه می مایکروسافت اعلام کرد پیش نمایش منتشر شده از نظر قابلیت ها و امکانات تکامل یافته است و به ثبات نسبی جهت استفاده ی کاربران رسیده است. اندکی بعد این محصول به روز رسانی شد و بنا بر اعلام مایکروسافت نسخه ی جدید تر برای توسعه دهندگان وب کامل اعلام شد، هدف مایکروسافت از چنین عملی تست شدن سایتها توسط وب مسترها با مروگر جدید و سازگار کردن آنها با این مروگر تا زمان انتشار نهایی بود.

در هفته ی گذشته مایکروسافت یک پیش نمایش دیگر از اینترنت اکسپلورر 7 بتا 2 را منتشر نمود که میتوان گفت این نسخه چندان تفاوتی با دو پیش نمایش قبلی نداشت. اما میتوان گفت این محصول از نظر اشکالات موجود تا حد زیادی بهبود یافته است، همچنین به نسخه ی نهایی که در آینده خواهیم دید بسیار نزدیک شده است. به نظر میرسد مایکروسافت از اینترنت اکسپلورر 7 بتا 2 بسیار مطمئن است تا جایی که حاضر شده است برای آن پشتیبانی تلفنی مجانی راه اندازی کند. در اصل به نظر می رسد مایکروسافت تمایل دارد تا کاربران در حجم وسیعی از این نسخه ی جدید استفاده کنند تا کمپانی قبل از انتشار نهایی به این اطمینان برسد که همه چیز درست کار میکند. با توجه به این قضیه حال قصد داریم با آزمایش دقیق اینترنت اکسپلورر 7 بتا2 ببینیم کدامین قابلیتها در این مروگر عملکردی قابل قبول دارند و کدامیک غیر قابل قبول هستند.

اینترنت اکسپلورر 7 در نگاهی عمیق

انتشار اینترنت اکسپلورر 7 برای مایکروسافت حکم انتشار یک نرم افزار بسیار کلیدی و حیاتی را دارد. بر خلاف دو نسخه ی پیشین این مروگر یعنی 5 و 6 تغییرات و نو آوری ها بسیار وسیع تر و در دسته بندی های گسترده تری اعمال شده است. در اصل میتوان گفت اینبار مایکروسافت همانقدری که برای امنیت و پایداری بهتر و بیشتر این نرم افزار زمان، پول و انرژی صرف کرده است همانقدر هم به بهبود کیفیت و تسریع زمان رندر شدن صفحات در این مروگر پرداخته است.

اینترنت اکسپلورر 6 در اصل در رقابت و مقایسه با یک مروگر مدرن مثل فایرفاکس قرار گرفت که علاوه بر نوآوری های فراوان دارای ثبات و پایداری نسبی بود و میتوان از فایرفاکس به عنوان یکی از خطرناک ترین تهدید هایی که بر علیه محصولات مایکروسافت صورت گرفته است نام برد. مایکروسافت با اینترنت اکسپلورر 7 شانس بازگشت دوباره به عرصه را دارد و میتواند از مرورگر سنتی اش نسلی نو و قدرتمند را خلق کند. هر چند که اینترنت اکسپلورر 7 بتا 2 هنوز کامل نیست ولی با توجه به آنچه که به آن افزوده شده است و با توجه به آزمایشهایی که بر روی آن توسط من صورت گرفته است میتوان در آینده یی نزدیک از آن انتظار نرم افزاری مدرن و جذاب را داشت.

قابلیتهای جدیدی که به این مرورگر افزوده شده اند نسبتا زیاد هستند ولی برخی از آنها درخور توجه ترند که در زیر اشاره یی کوچک همراه با تصاویر مرتبط به آنها شده است. حول در خور توجه در رابط کاربری: اولین تغییر بزرگ در اینترنت اکسپلورر 7 در رابط کاربری آن صورت گرفته است. نوار ابزار کهنه و قدیمی اینترنت اکسپلورر به صورت کلی بازنگری شده است چه شما بخواهید و چه نخواهید. اینترنت اکسپلورر 7 حالا از رابط کاربری ویستا پیروی میکند و نوار ابزار آن شامل دو ردیف است، ردیف اول شامل کلیدهای جلو و عقب، نوار آدرس، کلیدهای Stop , Refresh و یک نوار جستجو است و این در حالی است که در ردیف پائین Tab ها و نوار دستورات کلیدی قرار گرفته اند (تصویر). مایکروسافت میگوید این چیدمان جدید سبب میشود تا نوار ابزار نسبت به نسخه های قبلی اینترنت اکسپلورر فضای کمتری را اشغال نماید که به احتمال زیاد از دیدگاه فنی و تکنیکی درست است.

اما ظاهرا مایکروسافت برای اینکه در طراحی رابط کاربری جدید به تقلید از فایرفاکس متهم نشود دست به شیوه ی نو از چیدمان در نوار ابزار زده است که چندان خوشایند نیست. در نسخه های قبلی اینترنت اکسپلورر یعنی اینترنت اکسپلورر 6 و 5 و همینطور فایرفاکس کلیدهای کنترلی و اصلی در سمت چپ نوار ابزار و در کنار هم قرار داشتند ولی در اینترنت اکسپلورر 7 این کلیدها در همه جا پراکنده هستند، به عنوان مثال کلیدهای جلو عقب در گوشه ی سمت چپ بالا قرار دارند، کلیدهای Refresh و Stop در سمت راست گوشه ی بالا قرار دارند و کلید Home در ردیف دوم در سمت راست است. این چیدمان جدید برای هیچکس خوشایند نیست، زیرا همه ی ما به همان چیدمان قدیمی عادت داریم و در مواجه با این مدل جدید سردرگم می شویم، هر زمان که بخواهید دکمه ی را کلیک کنید چون به جای جدیدش عادت ندارید باید با موس به دنبال آن بگردید.

در رابط کاربری جدید اینترنت اکسپلورر مایکروسافت به شکلی زیرکانه منوهای IE را پنهان ساخته است و با فشردن کلید ALT این منوها در درسترس قرار میگیرند در عین حال اگر کاربر بخواهد میتواند منوها را با تغییر تنظیمات همیشه در دسترس داشته باشد.

Tabbed Browsing: مایکروسافت عاقبت امکان مرور صفحات به صورت جدولی یا همان Tab Browsing را در اینترنت اکسپلورر 7 فراهم آورد، آن هم به شکلی ایده آل که شاید ارزش این همه انتظار کشیدن را داشت. CTRL + T یک Tab جدید باز میکند، CTRL + W صفحه یا Tab پیش روی شما را می بندد و همچنین اگر قصد داشته باشید پنجره ای از اینترنت اکسپلورر را که در آن چندین Tab باز است را ببندید اینترنت اکسپلورر به شما یک پیغام هشدار میدهد (تصویر).

از طرفی در اینترنت اکسپلورر 7 یک قابلیت کوچک دیگر نیز در نظر گرفته شده است. کاربرانی که به استفاده از موس معتاد هستند در نوار ابزار یک کلید برای گشودن یک Tab جدید در اختیار دارند. در عین حال در سمت راست Tab ها یک کلید جدید برای بستن هر Tab در نظر گرفته شده است. کلیه ی Tab های باز را نیز میتوانید در یک Tab مشاهده نمائید و سریعتر به صفحه ی مورد نظر خود بروید (تصویر).

جستجوی جامع: همانند فایرفاکس اینترنت اکسپلورر هفت نیز در نوار ابزارش یک نوار ویژه ی جستجو در نظر گرفته است (تصویر). خبر خوب اینجاست که شما میتوانید موتور جستجوی پیش فرضتان را تعیین نمایید و حتی آن را برای این نوار گوگل تعریف کنید!

پرینت کاملا حرفه ای: اینترنت اکسپلورر ۶ یکی از ضعیف ترین نرم افزارها در زمینه پرینت کردن صفحات وب است و هر کسی که تنها چند صفحه را با آن پرینت کرده باشد غالبا به مشکل برخورده است و همیشه نتیجه ی پرینت حاصل از اینترنت اکسپلورر ناخوشایند بوده است. اینترنت اکسپلورر ۷ به صورت کامل در این زمینه دچار تحول شده است و این نقیصه را به صورت کلی برطرف کرده است. در نسخه ی جدید شما بر آن چیزی که پرینت میکنید کاملا مسلط هستید و میتوانید تعیین نمائید نسخه ی پرینت یک صفجه شامل جزئیات باشد یا کلیات خاصی پرینت شود (تصویر).

Favorites Center: مایکروسافت قابلیت جدیدی را با نام Favorites Center جایگزین Favorites و History نموده است که شامل هر دو گزینه ی قبلی به اضافه یک RSS خوان است. لذا شما تنها با استفاده از یک ابزار میتوانید به کلیه ی سایتهای مورد علاقه تان و همینطور صفحات وبی که قبلا مرور کرده اید دسترسی داشته باشید و همینطور RSS های مورد نظرتان را دنبال کنید (تصویر).

افکت ClearType: در یک اقدام قابل بحث مایکروسافت افکت ClearType را به صورت پیش فرض برای صفحاتی که رندر میشوند فعال نموده است. در صورتی که شما با این افکت آشنایی ندارید میتوان آن را به صورت خلاصه افکتی تعریف نمود که رزلوشن متون را با استفاده از تکنولوژی تحت عنوان sub-pixel rendering افزایش میدهد. ClearType خواندن متون را بر روی صفحات LCD و Wide خصوصا در حاشیه ها را راحت تر مینماید اما برخی از کاربران معتقدند این افکت سبب نازیبایی متون و پررنگ نمایان شدن آنها میگردد خصوصا بر روی مانیتورهای CRT.

Text Zoom: اگر نسخه های قبلی اینترنت اکسپلورر تنها امکان تغییر اندازه فونت متنها را به شما میدادند اینترنت اکسپلورر هفت قابلیت جدیدی را داراست که به شما بسیار راحت امکان زوم بر روی صفحات را میدهد. این قابلیت با استفاده از یک widget کوچک که در گوشه ی سمت راست پائین پنجره اینترنت اکسپلورر قرار گرفته است قابل کنترل است و به وسیله آن میتوان هم بر روی تصاویر و هم بر روی متون زوم نمود (تصویر).

تغییرات امنیتی در خور توجه: هر چند دیگر هر کاربری می داند که اینترنت اکسپلورر از نظر امنیت بیمار است ولی مایکروسافت باز هم تلاش و تکاپو میکند تا شرایط امنیتی این نرم افزار را ارتقا دهد و باز هم نسخه ی جدید اینترنت اکسپلورر با قابلیتهای امنیتی جدید عرضه میگردد. مایکروسافت اینبار قابلیت تسلط بر کنترلرهای ActiveX را فراهم آورده است و در عین حال کاربر میتواند بسیاری از این کنترلرها و قابلیتهای مربوط به آنها را حذف نماید (تصویر). همچنین فیلتر جدید Phising شما را در مقابل سایتهای Phishing حمایت میکند و شما را از سایتها تجاری ناامن یا تقلبی و همینطور سایتهای تبلیغاتی مضر آگاه میسازد.

قابلیت جدیدی با نام Fix My Settings در اینترنت اکسپلورر جدید گنجانده شده است که در صورت تغییر در تنظیمات امنیتی این نرم افزار توسط شما و کاهش سطح امنیت آن شما را توسط یک نوار ویژه آگاه میسازد و شما میتوانید تنظیمات را به حالت اولیه بازگردانید (). جالب اینجاست با توجه به ناامنی کافی این مروگر تا زمانی که شما تنظیمات را اصلاح نکنید این نوار شما را رها نمیسازد که البته به نظر ایده ی بدی هم نیست. همچنین دکمه ی ویژه یی جهت پاکسازی سریع و راحت فایلهای temporary ,cookies, history و پسوردها در یک صفجه در نظر گرفته شده که با کلیک بر روی آن همه ی موارد مذکور به شکل بسیار ترو تمیزی پاک میشوند (تصویر).

تغییراتی برای توسعه دهندگان: مایکروسافت مثل اینکه بالاخره راضی شده بسیاری از مشکلاتی که در رندر کردن صفحات وب توسط نسخه های قبلی اینترنت اکسپلورر وجود داشت را حل کند. اینترنت اکسپلورر هفت پشتیبانی کامل تری را از CSS 2.1 ، Ajax و RSS به عمل می آورد و در نمایش فایلهای تصویری با فرمت PNG عملکرد قابل قبولی دارد. علاوه بر این مایکروسافت برای بازکردن دست توسعه دهندگان ابزار خاصی را جهت استاندارد سازی و تست صفجات وب برای اینترنت اکسپلورر منتشر کرده است.

قابلیتهای Enterprise: اینترنت اکسپلورر هفت از قابلیتی با عنوان Active Directory (AD) Group Policy پشتیبانی میکند که امکان مدیریتی بیشتری بر روی آن در شبکه های اداری فراهم می آورد.

در نسخه ی بتا ۲ چه چیزی جدید است؟

خوب حالا ما با نسخه ی بتا ۲ روبرو هستیم و سئوال این است این نسخه نسبت به نسخه های منتشر شده در ماه های ژانویه و مارس چه فرقی کرده است؟ عملا فرق زیادی نکرده و در اصل انتشار آن بخشی از برنامه ی از پیش تعیین شده بوده است. به ژانویه بازگردیم، مایکروسافت یک پیش نمایش عمومی منتشر میکند که از نظر قابلیتهای ارائه شده برای کاربران کامل معرفی میگردد و صد البته رابط کاربری جدید آن اصلا چیزی دور از انتظار نبود. در ماه مارس نسخه یی دیگر منتشر میشود که برای توسعه دهندگان کامل اعلام میشود و این بدان معنی است که وقت سازگار کردن سایتها با آن فرا رسیده.

ولی حالا با انتشار بتا ۲ مایکروسافت قصد دارد تکنولوژی تکامل یافته اش را به کاربران علاقه مندش عرضه نماید طوری که Gary Schare یکی از مدیران محصولات مرتبط به ویندوز در این رابطه میگوید: یتا ۲ دیگر واقعا قابل استفاده شده است. من فکر میکنم هر کسی که در مورد آن شنیده است و تحریک شده که آن را تست نماید کاملا تفکرش درست است. ما همه به این نسخه ی بتا عرضه شده بسیار امیدوار هستیم و آن را یک گام مثبت میدانیم.

همچنین بتا ۲ اینبار در مورد پشتیبانی از پلتفورم ها غنی تر شده. نسخه های بتای قبلی اینترنت اکسپلورر ۷ فقط بر روی ویندوز XP سی و دو بیتی مجهز به سرویس پک دو قابل اجرا بودند ولی این بتای جدید علاوه بر پلتفورم قبلی بر روی ویندوز XP شصت و چهار بیتی و ویندوز سرور ۲۰۰۳ مجهز به SP1 قابل اجراست.

نکته ی جدید اینجاست که مایکروسافت برای این نسخه ی بتا پشتیبانی تلفنی رایگان راه اندازی کرده است، Schare در این رابطه نیز میگوید این امر سبب میشود مایکروسافت ارزیابی مناسبی از این نسخه بنماید والبته طبق برنامه ریزی ها احتمالا در طول تابستان نسخه ی بتای دیگری با عنوان بتا ۳ عرضه میشود که بسیار بهتر و کامل تر خواهد بود. در عین حال به صورت قطع قابلیت دیگری تا انتشار نهایی اینترنت اکسپلورر هفت به آن افزوده نخواهد شد و همچنین برای نسخه های بتای مذکور وصله ی خاصی منتشر نخواهد گردید.

در بتا ۲ تغییرات بسیار جزئی در رابط کاربری صورت گرفته و برخی از باگها و اشکالات برطرف شده اند و با وجود شباهات بسیار زیاد این نسخه ی بتا با نسخه ی قبلی میتوان گفت نسخه ی مذکور بسیار پایداتر و با ثبات تر دانست.

اشکالات در اینترنت اکسپلورر هفت بتا 2

مایکروسافت تمایل دارد تا کاربران و توسعه دهندگان با اینترنت اکسپلورر هفت بتا ۲ سایتهایی را که عموما بازدید میکنند را تست نمایند بنابراین خواه ناخواه این فرصت برای این کمپانی پیش می آید تا اشکالات باقی مانده را حل و فصل نمایند. در حال حاضر برخی از ساتیها از تکنولوژی کهنه ای برای تشخیص مروگر کاربر بهره میبرند که سبب میشود اینترنت اکسپلورر هفت - اینترنت کسپلورر ۲ تشخیص داده شود و در نمایش سایت اشکال پیش بیاید.

زمانی که نسخه ی بتا ۲ برای دانلود عموم عرضه شود مایکروسافت ابزار ویژه یی را عرضه خواهد کرد که اینگونه اشکالات را نیز برطرف مینماید. ولی در کل هنوز نمیتوان اینترنت اکسپلورر هفت را کامل دانست که کاملا عادی است و خصوصا اینکه برخی از قابلیتهای آن منحصر به ویندوز ویستا شده اند.

الحاقات دیگر اینترنت اکسپلورر هفت: در راستای پشتیبانی از اینترنت اکسپلورر، مایکروسافت خبر از راه اندازی سایتی جهت عرضه ی الحاقات اینترنت اکسپلورر هفت داده است. این عمل و سایت شباهت بسیاری با سایت الحاقات مروگر فایرفاکس دارد که توسط بنیاد موزیلا راه اندازی شده است و در اصل قصد دارد یک پایگاه مرکزی برای کاربران IE جهت به روز رسانی و تکمیل مروگرشان عرضه نماید. مایکروسافت وعده کرده است الحاقات در خور توجهی را در این سایت عرضه کند و در عین حال از طریق یک میانبر در Favorites امکان دسترسی کاربران به این سایت فراهم شده است.

مایکروسافت عملا قصد دارد اینترنت اکسپلورر هفت را به صورت رسمی در زمانی نزدیک به عرضه نهایی ویندوز ویستا عرضه کند هر چند که هنوز زمان عرضه نهایی ویستا مشخص نیست ولی با توجه اطلاعات منتشر شده زمان عرضه نهایی این دو با هم احتمالا دو ماه اختلاف خواهد داشت.

برداشت آخر

اینترنت اکسپلورر هفت نسخه ی بتا ۲ شاید کاربران را راضی نکند خصوصا از نظر تکنیکی و خصوصا کاربرانی که دیگر از اینترنت اکسپلورر به فایرفاکس کوچ کرده اند. اما باید در نظر داشت نسخه ی هفت نسبت به نسخه ی پیش یک تحول عظیم در هر دو فاکتور امنیت و قابلیت است، که در آینده نزدیک با رفع اشکالات آن میتواند دل بسیاری از کاربران ویندوز را دوباره به دست آورد. البته این در حالی است که بسیاری از مردم عادی هرگز اینترنت اکسپلورر را ترک نخواهند کرد و مایکروسافت نیز با زیرکی اینبار فضا را جهت تکمیل کردن اینترنت اکسپلورر از طریق الحاقات برای خودش مناسب تر کرده است. هر چند فایرفاکس یک رقیب جان سخت برای اینترنت اکسپلورر است ولی احتمال بازگشت کوچ کردگان اینترنت اکسپلورر به نسخه ی جدید چیزی است که ابدا دور از دسترس نیست و بسیار محتمل است.
نوشته شده در تاريخ شنبه 19 اردیبهشت 1388 توسط ارش نوری
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

صفحات جانبي

آمار سايت