تبلیغات
هرچی که بخواهی - > آموزش پارتیشن بندی ویندوز ویستا, How to resize a partition in Windows Vista
هرچی که بخواهی
بدو بیا مقاله کامپیوتری

خیلی اوقات وقتی با دوستان در مورد ویژگی های ویندوز ویستا صحبت می کنیم فقط اشاره به Windows Defender ، Windows Aero و Windows Media Center می کنند در حالی که ویندوز ویستا علاوه بر موارد فوق دارای قابلیت ها و ویژگی هایی دیگری هم می باشد از جمله پارتیشن بندی هارد توسط Vista Disk Management .

شکل ظاهری Vista Disk Management بسیار شبیه XP Disk Management می باشد ولی بین این دو یک تفاوت عمده وجود دارد و آن اینکه با استفاده از Vista Disk Management به راحتی و بدون هیچ نرم افزاری می توانید هارد خود را پارتیشن بندی کنید به عبارتی در XP Disk Management فقط می توانید کارهایی همچون مخفی کردن درایو ها و تغییر نام درایو ها را انجام دهید در حالی که در Vista Disk Management علاوه بر موارد فوق امکان پارتیشن بندی جدید ، تغییر سایز پارتیشن ها ، جدا کردن فضای خالی یک درایو ( پارتیشن ) برای ایجاد یک پارتیشن جدید (shrink ) و .. نیز وجود دارد .

در کل با قابلیت جدیدی که در ویندوز ویستا قرار داده شده است هر کاربری به راحتی و بدون اینکه اطلاعات هارد خود را از دست دهد می تواند هارد خود را پارتیشن بندی مجدد کند که در ادامه به آموزش نحوه پارتیشن بندی توسط ویندوز ویستا ( Vista ) می پردازیم :

ابتدا در محیط ویندوز ویستا از طریق منوی Run و با تایپ عبارت Diskmgmt.msc وارد بخش Vista Disk Management شوید . بعد از باز شدن پنجره Disk Management بروی درایو C یا هر درایوی که دارای فضای خالی کافی می باشد کلیک راست کنید و در منوی حاصل گزینه shrink را انتخاب کنید ( shrink کردن به اصطلاح کوچک کردن فضای یک پارتیشن می باشد ) . در تصویر زیر هارد فقط دارای یک پارتیشن با حجم 80 گیگ می باشد که تصمیم داریم یک پارتیشن جدید دیگر به این هارد اضافه کنیم تا در کل هارد ما دارای دو پارتیشن باشد .

بعد از چند لحظه پنجره Shrink باز می شود . در این پنجره ( مطابق تصویر زیر ) اطلاعاتی که به شما می دهد شامل فضای استفاده شده در درایوC ، فضای آزاد و از همه مهم تر مقدار فضایی که شما می خواهید از فضای آزاد درایو C خود جدا کنید نمایش داده می شود که این قسمت که بسیار مهم می باشد .در این پنجره و در قسمت TOTAL SIZE BEFORE shrink مقدار فضای هارد یعنی همان 80 گیگا بایت ( 78166 ) را نمایش داده است . در قسمت size of available shrink space available مقدار فضای آزاد هارد در درایو C را زده است که در این قسمت هرچی نوشته شده باشد دقیقا همان مقدار در قسمت enter the amount of space to shrink نیز درج شده است . در واقع مقداری که در قسمت enter the amount of space to shrink زده است ( 7 گیگ ) مقدار فضای آزاد هارد می باشد که شما می توانید برای پارتیشن جدید خود استفاده کنید و این امکان در اختیار شما می باشد که چه مقدار از این 7 گیگا بایت را برای پارتیشن جدید خود انتخاب کنید . اینک بروی دکمه shrink کلیک کنید تا فضای اضافه درایو C از آن جدا شود و در واقع پارتیشن جدیدی به اندازه 7 گیگ ایجاد شود .برای استفاده از این پارتیشن جدید بروی آن کلیک راست کنید و در منوی حاصل بروی عبارت New Simple Volume کلیک کنید و مراحل ویزاد را که بسیار ساده می باشد ادامه بدهید تا پارتیشن جدید قابل استفاده باشد که البته این ویزارد شامل نام پارتیشن - نوع فرمت آن و .... می باشد . البته در آموزش این مطلب به دوستان از مطلب دو سایت life hacker و microsoft نیز استفاده کردم.

نوشته شده در تاريخ شنبه 19 اردیبهشت 1388 توسط ارش نوری
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

صفحات جانبي

آمار سايت