تبلیغات
هرچی که بخواهی - > DEP = Data Execution Prevent چیست؟
هرچی که بخواهی
بدو بیا مقاله کامپیوتری

DEP از آسیب رساندن ویروس‌ها یا سایر تهدیدات امنیتی که با اجرای کدهای مخرب و استفاده از بخش‌هایی از حافظه که تنها باید در اختیار ویندوز و برخی دیگر از برنامه‌ها باشد؛ جلوگیری می‌کند. اینگونه تهدیدات با به اختیار گرفتن یک یا چند بخش از حافظۀ یک برنامه در حال اجرا، به سیستم آسیب می‌رسانند. سپس این برنامه‌های مخرب پخش شده و سایر برنامه‌ها، فایل‌ها و حتی تماس‌های پست الکترونیکی شما را نیز آلوده می‌کنند.

DEP، برعکس دیواره آتش firewall یا آنتی ویروس‌، مانع از نصب برنامه‌های مخرب برروی کامپیوتر شما نمی‌شود بلکه DEP تمامی برنامه‌ها را تحت نظر می‌گیرد که آیا برنامه‌های درحال اجرا از حافظه سیستم بطور امن استفاده می‌کنند یا نه. برای رسیدن به این مقصود DEP، بصورت منفرد و یا با همکاری پردازشگر سازگار با خود، قسمت‌های خاصی از حافظه را به عنوان "غیر اجرایی" علامت گذاری می‌کند. اگر برنامه‌ای، مخرب یا غیر مخرب، درسدد استفاده از بخش محافظت شده حافظه برآید، DEP از اجرای برنامه جلوگیری کرده و کاربر را آگاه می‌سازد.

DEP می‌تواند از مزایای سخت افزاری نیز بهرمند گردد. برای استفاده از DEP کامیپوتر شما باید لااقل به سیستم عامل ویندوزXP Service pack 2 یا Window Server 2003 Service Pack 1 مجهز باشد. DEP به تنهایی و بدون پشتیبانی سخت افزاری توانایی مقابله با تهدیداتی خاص را دارا است اما برای بهره‌مندی کامل از امکانات DEP پردازنده کامپیوتر شما باید از DEP پشتیبانی نماید و در واقع DEP تکنولوژی‌ای است که برپایه سخت افزار طراحی شده است. اگر پردازنده شما از DEP پشتیبانی نمی‌کند بهتر است پردازنده خود را به نوع دیگری ارتقا دهید.


چگونه DEP را در Windows XP فعال نماییم؟

به طور پیش فرض DEP برای تمامی برنامه‌های سیستم عامل ویندوز فعال است ولی شما برای امنیت بیشتر می‌توانید DEP را برای سایر برنامه‌ها نیز فعال سازید. برای این منظور باید با حساب کاربری مدیر سیستم وارد شوید و مسیر زیر را طی نموده و روی برگه Advanced کلیک نمایید.

Start > Control Panel > System > Advanced

در بخش Performance روی Settings کلیک کرده و برگه Data Execution Prevent را انتخاب نمایید. دگمه رادیویی Turn on DEP for all programs and services except those I select را کلیک نمایید.

آیا پردازنده من از DEP پشتیبانی می‌کند؟

برای اطلاع از اینکه آیا پردازنده مورد استفاده در سیستم کامپیوتری شما قابلیت پشتبانی از DEP را دارد یا نه به همان مسیر فوق رفته و به فضای پایینی کلید Add و Remove نگاه کنید. اگر پردازنده از DEP پشتبانی نماید این فضا خالی خواهد بود و در غیر اینصورت پیامی را مبنی بر عدم پشتیبانی پردازنده از DEP را ملاحظه خواهید نمود.
نوشته شده در تاريخ شنبه 19 اردیبهشت 1388 توسط ارش نوری
درباره وبلاگ

جستجو

آرشيو مطالب

آخرين مطالب

نويسندگان

صفحات جانبي

آمار سايت